Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Makedonie - základní informace

Oficiální název: Republika Makedonie
Hlavní město: Skopje
Počet obyvatel: 2 mil.
Rozloha: 25 713 km2
Měna: 1 makedonský dinár (MKD)  = 100 para
Úřední jazyk: makedonština

Obyvatelstvo
Většinu obyvatelstva tvoří Makedonci, kterých je v zemi skoro 1,3 miliónu. Třetinu tvoří Albánci a mezi menšiny zde patří Turci, Rómové, Srbové a etničtí muslimové. Převažující je v Makedonii pravoslavné náboženství, druhým nejvíce uznávaným je islám. Ačkoli je úředním jazykem makedonština, albánština již překročila hranici 20% a proto se stala druhým nejpoužívanějším jazykem. Díky tomu se stává i hlavní město Skopje dvojjazyčným. Starší generace mluví srbsko-chorvatsky a mladí lidé užívají angličtinu.

Ekonomika
Kvůli vojenskému konfliktu v Kosovu se Makedonie stala jednou z nejchudších zemí bývalé Jugoslávie. Makedonie se stala útočištěm pro kosovské uprchlíky. Země upadla do hospodářské krize. Zemědělství se věnuje více než 50% práceschopného obyvatelstva. Pěstují se obilniny, zelenina, brambory, tabák, vinná réva a chovají se ovce, skot a prasata. Z průmyslu převažuje chemický, textilní, potravinářský, vinařský a výroba cigaret. Významná je i těžba rud a dřeva.

Dějiny a kultura
Již v 6. století bylo toto území osídleno Slovany. Kolem 10. století se zde rozkládala západobulharská říše, která se během staletí dostala pod nadvládu Byzantské říše. V roce 1389 území dobyli Turci a připadlo Osmanské říši. Turecká nadvláda skončila roku 1913, kdy byla země rozdělena mezi Řecko, Srbsko a Bulharsko. Po skončení druhé světové války připadla Makedonie pod Jugoslávii. V roce 1991 se Jugoslávie rozpadla a Makedonie se prohlásila za samostatný stát.

Geografie
Makedonie leží v jižní Evropě na Balkánském poloostrově a hraničí se Srbskem, Bulharskem, Řeckem a Albánií. V zemi najdeme nehostinnou a pustou horskou krajinu, kde je nejvyšším vrcholem masiv Korab s výškou 2764 metrů. Rozkládají se zde také úrodné a rozlehlé nížiny. Nejdelší řekou je Vardar, která zemí protéká v délce 388km. Podnebí je kontinentální.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko