Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Makedonie

Oficiální název: Republika Makedonie
Hlavní město: Skopje
Počet obyvatel: 2 mil.
Rozloha: 25 713 km2
Měna: 1 makedonský dinár (MKD)  = 100 para
Úřední jazyk: makedonština

Obyvatelstvo
Většinu obyvatelstva tvoří Makedonci, kterých je v zemi skoro 1,3 miliónu. Třetinu tvoří Albánci a mezi menšiny zde patří Turci, Rómové, Srbové a etničtí muslimové. Převažující je v Makedonii pravoslavné náboženství, druhým nejvíce uznávaným je islám. Ačkoli je úředním jazykem makedonština, albánština již překročila hranici 20% a proto se stala druhým nejpoužívanějším jazykem. Díky tomu se stává i hlavní město Skopje dvojjazyčným. Starší generace mluví srbsko-chorvatsky a mladí lidé užívají angličtinu.

Ekonomika
Kvůli vojenskému konfliktu v Kosovu se Makedonie stala jednou z nejchudších zemí bývalé Jugoslávie. Makedonie se stala útočištěm pro kosovské uprchlíky. Země upadla do hospodářské krize. Zemědělství se věnuje více než 50% práceschopného obyvatelstva. Pěstují se obilniny, zelenina, brambory, tabák, vinná réva a chovají se ovce, skot a prasata. Z průmyslu převažuje chemický, textilní, potravinářský, vinařský a výroba cigaret. Významná je i těžba rud a dřeva.

Dějiny a kultura
Již v 6. století bylo toto území osídleno Slovany. Kolem 10. století se zde rozkládala západobulharská říše, která se během staletí dostala pod nadvládu Byzantské říše. V roce 1389 území dobyli Turci a připadlo Osmanské říši. Turecká nadvláda skončila roku 1913, kdy byla země rozdělena mezi Řecko, Srbsko a Bulharsko. Po skončení druhé světové války připadla Makedonie pod Jugoslávii. V roce 1991 se Jugoslávie rozpadla a Makedonie se prohlásila za samostatný stát.

Geografie
Makedonie leží v jižní Evropě na Balkánském poloostrově a hraničí se Srbskem, Bulharskem, Řeckem a Albánií. V zemi najdeme nehostinnou a pustou horskou krajinu, kde je nejvyšším vrcholem masiv Korab s výškou 2764 metrů. Rozkládají se zde také úrodné a rozlehlé nížiny. Nejdelší řekou je Vardar, která zemí protéká v délce 388km. Podnebí je kontinentální.

Kastoria – město kostelů

Kastoria – město kostelů

Malebná a skromná Kastoria ležící v západní Makedonii, na úzkém poloostrově vybíhajícím do stejnojmenného jezera, je Řeky považována za nejkrásnější město v zemi. Toto asi 20 tisícové město ukrývá totiž nejeden poklad. Může se pochlubit jak nádhernou okolní přírodou, kopcovitou krajinou, tak řadou kulturních i historických památek.

celý článek

 

Ohrid - jezero jako zrcadlo času

Ohrid - jezero jako zrcadlo času

Víte, které jezero je nejstarší v Evropě? Geologové se sice stále přou, ale možná vás překvapí, že jedno z těch nejstarších se nachází v Makedonii. Celé jeho okolí je opravdu pozoruhodné, a to jak z hlediska přírodního, tak i kulturního.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko